· Postari noi · Membri · Reguli forum · Search · RSS·
Pagina 2 din 5«12345»
Forum » Mobilier-Discutii despre materiale, accesorii,feronerie,DIY,programe proiectare. » Fa-ti mobila singur - DIY. » Corp de 800 cu polita si 3 sertare (Detalii, cote si alte informatii.)
Corp de 800 cu polita si 3 sertare
AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 10:43 AM | Mesaj # 16
Expert mobilier
Grup: Administratori
Reputaţie: 3
Stare: Offline

Fundul este in regula 850 x 480
polita are dimensiunea specificata 398 x 480 (totusi poate ar fi mai bine sa o lasi la un 460 polita ca sa nu ai probleme la inchiderea usii- mai patesc si eu cateodata la firma la care lucrez ca aici vin politele adanci cat laterala)
Laterale da 582 x 480
intermediar 564 (daca folosesti legaturi sus la prindere) x 480
Usa corpului ar trebui sa fie de 596 (ca sa ramana 4mm sub blat) x 420
Din 850 daca scazi 10mm ( adica 3mm raman stanga, 3mm raman intre usa si fatade sertar -mijloc si 3mm raman dreapta) este suficient.
"Sa inteleg ca, cantul are 2mm cel care se aplica cu fierul de calcat?" nu acela este de 0,4mm cel de 2mm este mai gros si se aplica cu masina de cantuit-automatizat.
Fata si spatele sertarului sunt bine, lateralele de sertar la fel.
Fatadele sertarului deasemenea sunt bine doar ca am spus eu zic ca usa si fetele de sertar ar fi bine sa aiba 420 pe lungime (420 x 2=840 si 10mm ti-am explicat mai sus ce e cu ei).

Fluierul piciorului este un dispozitiv de gasire a mobilei pe intuneric.

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 10:53 AM | Mesaj # 17
Expert mobilier

Corp picurator
laterale 600 x 300= 2bucati
superioara si mijloc/intermediar 764 x 300= 2bucati
ai nevoie doar de 2 bucati deoarece in partea de jos la nivel cu corpul se prinde picuratorul
PFL pe spate 795 x 590 (normal este 595 inaltimea dar acesta PFL intra in partea din spate a picuratorului si de aceea trebuie mai scurt putin -adica 5mm mai scurt fata de corp normal).
Din poza postata (aceasta de mai jos) am observat ca ai vrea sa mergi pe o singura usa?
Iti propun sa faci la acest corp 2 usi, pentru ca indiferent de deschiderea ei aceasta usa este mare, grea pentru balamale-eventual pentru pistoane.

Eu zic sa faci 2 usi cu deschidere normala de 396 latime x 596 inaltime, este mult mai bine asa reduci greutatea pe care trebuie sa o suporte 2 balamale la aceeasi greutate suportata de 4 balamale.

kdyalexData: Duminică, 10-11-2013, 11:34 AM | Mesaj # 18
Nou inscris pe site
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 2

Multumesc foarte mult dau o bere.......defapt un bax smile
Cu corpul sunt inpacat as mai avea ceva.Crezi ca ar intra o ghiuveta rotunda in partea dreapta?(din acest motiv l am facut de 850 ca mi e frica ca nu intra.)
Legat de picurator acuma mi am adus aminte ca nu are fund ca vine tava de la el.Dar de ce ai facut intermediar?Scurgatorul are un gratar intermediar si un gratar jos unde e tava?Nu ar trebui facute 2 buc de 764x80 care se prind jos in fata si spatele gratarului superior.
Picuratorul il voi pune lipit de frigider , daca fac usile normale la deschidere voi lovi frigiderul si deasta m am gandit la variata cu o usa.Totusi daca as pune 4 balamale la usa si 2pistoane nu ar merge?

Mesajul a fost editat de către kdyalex - Duminică, 10-11-2013, 11:37 AM

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 11:38 AM | Mesaj # 19
Expert mobilier

Trebuie sa gasesti o chiuveta destul de mica pentru ca sa iti intre in partea aceea a corpului.
Citat kdyalex ()
Nu ar trebui facute 2 buc de 764x80 care se prind jos in fata si spatele gratarului superior.
Nu neaparat, zic eu arata mai estetic fara acele 2 legaturi jos.
Oricum am mai vazut la cateva mobiliere acest format cu legaturi jos, acum ce sa zic....fiecare cum vrea:)

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 11:41 AM | Mesaj # 20
Expert mobilier

Citat kdyalex ()
Picuratorul il voi pune lipit de frigider , daca fac usile normale la deschidere voi lovi frigiderul si deasta m am gandit la variata cu o usa.Totusi daca as pune 4 balamale la usa si 2pistoane nu ar merge?
Eventual sa pui doar 3 balamale (4 e prea mult totusi pe o singura usa) si 2 pistoane de 100N, dar nu stiu cum va arata la deschidere?

kdyalexData: Duminică, 10-11-2013, 11:41 AM | Mesaj # 21
Nou inscris pe site

Pai picuratorul are doar o tava care se pune jos si doua gratare.Gratarul intermediar se scurge pe polita?Picuratorul il voi pune lipit de frigider , daca fac usile normale la deschidere voi lovi frigiderul si deasta m am gandit la variata cu o usa.Totusi daca as pune 4 balamale la usa si 2pistoane nu ar merge?

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 11:43 AM | Mesaj # 22
Expert mobilier

Citat kdyalex ()
Pai picuratorul are doar o tava care se pune jos si doua gratare.Gratarul intermediar se scurge pe polita?
sistemul picuratorul este gandit cu o singura tavita care se muta sus/jos dar daca vrei gasesti separat acea tavita adica mai poti cumpara 1 ca sa fie 2 (1 in partea de jos iar una sus)

kdyalexData: Duminică, 10-11-2013, 11:45 AM | Mesaj # 23
Nou inscris pe site

Citat AdminPortal ()
Eventual sa pui doar 3 balamale (4 e prea mult totusi pe o singura usa) si 2 pistoane de 100N, dar nu stiu cum va arata la deschidere?
As prefera ca usa sa se deschida la 70-80grade nu peste 90 ca arata urat.Am vazut si din 2 bucati usa cu deschiderea tot in sus care se indoaie de la mijloc dar deja ma complic

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 11:48 AM | Mesaj # 24
Expert mobilier

da te complici si acel sistem este mai scump

cred ca la asta te referi

kdyalexData: Duminică, 10-11-2013, 11:50 AM | Mesaj # 25
Nou inscris pe site

Da la ala.Totusi nu as putea pune si fund la dulap si dava o asez pe el

http://postimg.org/image/4af2xl3t9/

Mesajul a fost editat de către kdyalex - Duminică, 10-11-2013, 11:51 AM

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 11:52 AM | Mesaj # 26
Expert mobilier

Asta depinde doar de tine. poti PUNE sau NU. Cum alegi biggrin

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 11:57 AM | Mesaj # 27
Expert mobilier

da poti face si ca in aceasta imagine

ideea este ca in ziua de azi se merge si la firmele producatoare pe "cat mai ieftin" care automat reduce din calitate.
Am observat ca majoritatea scurgatoarelor de vase sunt cam slabute indiferent de model, asa ca rolul acelui intermediar/mijloc este de a intari corpul cat de cat.
Daca vrei poti opta pentru asa ceva wacko

kdyalexData: Duminică, 10-11-2013, 11:58 AM | Mesaj # 28
Nou inscris pe site

Pt sa folosesc la sertare glisiera de 450.Ce latime e indicat sa aiba corpul?Eul l am facut de 480 dar parca l as face mai mic daca merge.

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 12:01 PM | Mesaj # 29
Expert mobilier

eu iti propun sa faci corpul cat mai adanc mai ales ca mai sus ai spus ca vrei sa incastrezi o chiuveta.
Daca reduci dimensiunea corpului o sa ai probleme cu incastrarea si asa este cam la limita dimensiunea.

AdminPortalData: Duminică, 10-11-2013, 12:02 PM | Mesaj # 30
Expert mobilier

Citat kdyalex ()
Pt sa folosesc la sertare glisiera de 450.Ce latime e indicat sa aiba corpul?Eul l am facut de 480
da poti folosi de 450mm

Forum » Mobilier-Discutii despre materiale, accesorii,feronerie,DIY,programe proiectare. » Fa-ti mobila singur - DIY. » Corp de 800 cu polita si 3 sertare (Detalii, cote si alte informatii.)
Pagina 2 din 5«12345»
Căutare:

Forum oferit cu ajutorul