· Postari noi · Membri · Reguli forum · Search · RSS·
Pagina 4 din 5«12345»
Forum » Mobilier-Discutii despre materiale, accesorii,feronerie,DIY,programe proiectare. » Fa-ti mobila singur - DIY. » Corp de 800 cu polita si 3 sertare (Detalii, cote si alte informatii.)
Corp de 800 cu polita si 3 sertare
AdminPortalData: Luni, 18-11-2013, 11:09 PM | Mesaj # 46
Expert mobilier
Grup: Administratori
Reputaţie: 3
Stare: Offline

Tinand cont ca am discutat ca usa va fi de dimenisiune mare presupun ca de 120N sunt Ok, ar trebui sa isi faca treaba 2 pistoane fara probleme.

Fluierul piciorului este un dispozitiv de gasire a mobilei pe intuneric.

kdyalexData: Marţi, 19-11-2013, 1:09 PM | Mesaj # 47
Nou inscris pe site
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 2

Zicea cineva ca poata sa mi rupa balamalele!

AdminPortalData: Marţi, 19-11-2013, 7:51 PM | Mesaj # 48
Expert mobilier

Nu sa se rupa, dar totusi este un risc ca la inchidere (inchiderea usii) cele 2 pistoane sa forteze putin balamalele care daca folosesti de exemplu surub de 3,5 x 18 la prinderea placutei-balamalei pe corp s-ar putea sa iti scape/sa se desfaca de pe corp.
Eu iti recomand sa folosesti acele 2 pistoane impreuna cu 3 balamale puse pe usa (balamale calumea-gen blum) in acelasi timp sa folosesti surub de 4 x 18 la prinderea balamalei pe corp (au un capat mai gros decat cele de 3,5) si....cred ca nu o sa ai probleme.

AdminPortalData: Marţi, 19-11-2013, 7:53 PM | Mesaj # 49
Expert mobilier

Si acum poti sa adaugi si poze -inainte nu puteai din cauza dimensiunii limitate a pozelor pe care am impus'o.
Spor la treaba.:))

stroiu_cipyData: Miercuri, 11-11-2015, 8:35 PM | Mesaj # 50
Nou inscris pe site
Reputaţie: 0

Salutare...felicitari pentru cele mai bune detalii tehnice . Am un corp simplu cu 3 sertare, 600inaltime 500 latime 500 adâncime care va sta pe niste roti. Am facut corpul , am facut sertarele. Nu reusesc sa aliniez sinele sa imi ramana distanta egala intre sertare.
Multunesc

AdminPortalData: Miercuri, 25-11-2015, 10:28 PM | Mesaj # 51
Expert mobilier

pai la 600 inaltime ar trebui ca fata de sertar sa aiba aproximativ 200 mm . Ce e greu ?Daca inaltimea sertarului este de ...sa zicem 100 mm ....primele sine de jos vor fi la sa zic 3cm din partea de jos a lateralei, urmatoarele la 220 sa zic  ( ca sa nu incurce la prima fata de sertar), iar urmatoarele sine undeva la 420-430mm.

voxmagnum33Data: Luni, 07-03-2016, 2:43 PM | Mesaj # 52
Nou inscris pe site

ma puteti ajuta si pe mine cu un necesar de materiale pentru un corp cu 5 sertare cu urmatoarele dimensiuni:110 x 40 x 60 (H x l x L)
Este prima data cand fac asa ceva
as dori detalii cat trebuie sa cer sa-mi taie PAL-ul astfel incat sa le montez singur.
Am atasat o schita a corpului dorit.
Va rog sa mentionati si dimensiunile pentru sertare cat si ce distanta trebuie sa las pentru glisiere normale( cele mai ieftine)
Va multumesc anticipat!

Mesajul a fost editat de către voxmagnum33 - Luni, 07-03-2016, 2:47 PM

AdminPortalData: Joi, 10-03-2016, 6:52 PM | Mesaj # 53
Expert mobilier

Pai daca inaltimea este 1100 atunci lateralele corpului ar trebui sa aiba 1064 (+36mm capacul si fundul corpului) rezulta 1100. (cant doar pe lung)
capac si fund 600 x 400 cant pe 3 parti 1 lunga si 2 scurte
legaturi corp 564 mm x 80mm=2buc cantuite pe partea lunga.
PFL pe spate 1095 x 595=1 bucata.
Fetele de sertar ar trebui sa fie de 296 prima si 196 restul asta pe inaltime si 596mm stanga-dreapta
Asta daca aplici cant subtire de 0,4 mm,luftul spatiul dintre fetele de sertar este de 3mm aproximativ.
Daca aplici cant gros de 2mm atunci prima fata de sertar are 292mm (296-2-2mm)  iar urmatoarele 192 (196-2-2) mm  asta pe inaltime si 592mm stanga-dreapta.
Intre ele ramane acceasi diferenta luft 3mm.

AdminPortalData: Joi, 10-03-2016, 7:27 PM | Mesaj # 54
Expert mobilier

Referitor la sertarele propriu zise povestea este mai lunga smile

voxmagnum33Data: Sâmbătă, 12-03-2016, 10:10 AM | Mesaj # 55
Nou inscris pe site

multumesc foarte mult admin... esti de un real folos
sper la sertare sa ma descurc. Doar atat intreb: distanta pentru sine normale este de 2.5 cm parca nu? Ma refer la spatiul dintre sertar si peretii laterali.

Adăugat (12-03-2016, 10:10 AM)
---------------------------------------------
Am o propunere reciproc avantajoasa admin pt ca vad ca esti priceput in domeniu:
Intentionez sa-mi fac 2 dressinguri si o mobila de bucatarie in casa. Pentru ca imi place sa lucrez cu pal vreau sa mi le fac singur insa lipsa de experienta la masuratori imi spune sa stau linistit. Vin cu propunerea sa platesc (si nu negociez pentru asta) ca sa-mi faci tu necesarul de materiale astfel incat sa pot fi sigur ca nu stric palul si banii totodata. Ti-as fi multumitor daca ai accepta propunerea mea si sa stii ca accept orice pret.

AdminPortalData: Sâmbătă, 12-03-2016, 2:59 PM | Mesaj # 56
Expert mobilier

Citat voxmagnum33 ()
multumesc foarte mult admin... esti de un real folossper la sertare sa ma descurc. Doar atat intreb: distanta pentru sine normale este de 2.5 cm parca nu? Ma refer la spatiul dintre sertar si peretii laterali.

da pentru glisiere se scade 2,5cm
cum este in cazul tau din 600 cat are latime corpul scazi 36mm si iti ramane interiorul de 564mm 
din interior (564 mm) scazi 61-62 mm depinde de grosimea glisierelor 
61=25mm(glisiera)+36mm lateralele de la sertar
de unde rezulta ca partea din fata/spate/intermediarii sertarului au 503mm
daca verifici 503mm cat are fata/spatele sertarului +36 lateralele sertarului+25mm glisiera+36mm laterala corpului =600 mm total cat are corpul

AdminPortalData: Sâmbătă, 12-03-2016, 3:01 PM | Mesaj # 57
Expert mobilier

Inaltimea (H) la sertare poate fi 200mm primul si 150mm restul , nu este ceva batut "in cuie" poate fi si 180mm primul cu 130mm urmatoarele 3sertare.
Daca nu te descurci ......te ajut cu placere aici.

AdminPortalData: Sâmbătă, 12-03-2016, 3:05 PM | Mesaj # 58
Expert mobilier

Citat voxmagnum33 ()
Am o propunere reciproc avantajoasa admin pt ca vad ca esti priceput in domeniu:Intentionez sa-mi fac 2 dressinguri si o mobila de bucatarie in casa. Pentru ca imi place sa lucrez cu pal vreau sa mi le fac singur insa lipsa de experienta la masuratori imi spune sa stau linistit. Vin cu propunerea sa platesc (si nu negociez pentru asta) ca sa-mi faci tu necesarul de materiale astfel incat sa pot fi sigur ca nu stric palul si banii totodata. Ti-as fi multumitor daca ai accepta propunerea mea si sa stii ca accept orice pret.

Pentru o bucatarie si 2 dressinguri este nevoie de multe calcule timp si intelegere totodata ...poze cu spatiile si detalii amanuntite .....DAR daca vrei eu te ajut cu placere voxmagnum33,

voxmagnum33Data: Vineri, 18-03-2016, 11:04 AM | Mesaj # 59
Nou inscris pe site

fa-mi te rog contra cost un necesar detaliat pentru dulapul asta de mai sus fiindca am emotii sa-l fac singur (nu am mai facut asta) si apoi trecem si la dressing.
M-as bucura daca ai gasi timp pentru asta si as fi recunoscator.
Mi-ar trebui cat mai repede in masura in care poti si tu sau un raspuns in cazul in care nu poti. 
Cate placi si la ce dimensiune, cant pe ce parte si ce suruburi sa iau.
O mentiune: blatul de sus sa fie cu cativa cm mai mare astfel incat s ase alinieze marginea lui cu fata de la sertare.
Marginea de la sertare cu cant mai gros de 2 mm.
Multumesc anticipat si astept un raspuns sa stiu ce am de facut.

AdminPortalData: Sâmbătă, 19-03-2016, 4:43 PM | Mesaj # 60
Expert mobilier

CORP
1064 x 380= 2buc (cant pe 1 parte lunga) - laterale corp
600 x 400 = 2buc (cant 1 parte lunga si pe 2 parti scurte) -capac si fund
564 x 100 sau 80 = 2 buc (cant pe 1 parte lunga) -legaturi corp pentru rezistenta
PFL pe spate 1095 x 595 = 1 bucata
-----------------------------------------------
FETE DE SERTAR
292 x 592= 1 bucata (cant de 2mm pe 4 parti)
192 x 592= 4 bucati (cant de 2mm pe 4 parti)
----------------------------------------------
SERTAR PROPRIU ZIS
503 x 180=2 bucati   fata/spate sertar de jos
350 x 180=2 bucati   laterale sertar de jos
Toate aceste bucati cant pe 1 lunga.
------------------------------------------
503 x 140=8bucati cant pe 1 lunga -fata/spate celelalte 4 sertare 
350 x 140-8bucati cant pe 1 lunga - laterale celelalte 4 sertare
--------------------------------------------
PFL pentru cele 5 sertare
536 x 350= 5 bucati
--------------------------------------------

Forum » Mobilier-Discutii despre materiale, accesorii,feronerie,DIY,programe proiectare. » Fa-ti mobila singur - DIY. » Corp de 800 cu polita si 3 sertare (Detalii, cote si alte informatii.)
Pagina 4 din 5«12345»
Căutare:

Forum oferit cu ajutorul