· Postari noi · Membri · Reguli forum · Search · RSS·
Pagina 1 din 11
Forum » Mobilier-Discutii despre materiale, accesorii,feronerie,DIY,programe proiectare. » Fa-ti mobila singur - DIY. » Ajutor. Proiectare/executie mobilier bucatarie (Cateva sfaturi pentru proiectarea si executie mobilier)
Ajutor. Proiectare/executie mobilier bucatarie
nickbrickData: Sâmbătă, 16-04-2016, 4:24 PM | Mesaj # 1
Nou inscris pe site
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Stare: Offline

Salutare,

Cu ceva timp in urma m-am hotarat sa imi proiectez si sa execut mobilierul pentru bucatarie. Neavand experienta in domeniu (0 absolut) am decis sa va cer parerea si ajutorul, fiind coplesit de factorii ce pot influenta rezultatul final.
Pentru inceput am atasat cateva imagini cu proiectul si cotele pentru un corp bucatarie cu  plita si chiuveta incorporate  urmand ca in urmatoarea postare sa adaug si celalalte corpuri.

Corp bucatarie de 1020 latime cu 520 adancime si 830 inaltime (730mm corp + picioare 120 mm). Pe acest corp se monteaza un blat de 40 mm grosime, 1045 latime si 550 adancime.
Nu am luat in calcul cantul ABS, urmand sa scad cei 2 mm acolo unde este cazul.

Intrebari:
1. Sunt ok dimensiunile? 
2. La corpurile unde se poate monta PFL in spate cum se procedeaza? Se bate PFL de 3 mm in cuie direct pe PAL sau se frezeaza in PAL 3 mm astfel incat PFL-ul sa fie la fata cu PAL'ul?
3. Am ales balamale cu amortizor de la hafele http://www.hafele.co.uk/shop/images/External/pages/106-156C.pdf
Se preteaza pentru sertarele din proiect? Din schita eu am inteles ca se lasa un luft de 7 mm pe fiecare laterala intre peretele lateral si sertar.
De asemenea nu am inteles ce adancime trebuie sa aiba sertarul, din fisa tehnica eu inteleg ca la o glisiera de 500 mm este nevoie de un sertar cu o adancime de 518 mm. 
Daca corpul meu are o adancime de 600 de exemplu si eu optez pentru un sertar mai ingust influenteaza in vreun fel montajul acestor glisiere?
4. Pentru asamblare mobilier ce imi recomandati holtzsuruburile sau demontabili?
5. Fronturile cum se prind de sertare cu CEPI lemn sau holtzsuruburi?

Sunt convins ca am omis cateva intrebari dar pentru inceput cred ca sunt suficiente.
Daca mai sunt necesare detalii in ceea ce priveste corpul va rof sa ma anuntati.
Astept raspunsul vostru cu nerabdare si va multumesc frumos pentru timpul acordat.

AdminPortalData: Sâmbătă, 16-04-2016, 10:21 PM | Mesaj # 2
Expert mobilier
Grup: Administratori
Reputaţie: 3

Am inteles nedumerirea dumneavoastra de a începe acest proiect. Totusi eu nu vad nici o poza.pentru a adauga poze ALEGEȚI FISIER apoi INTRODUCERE IN EDITOR. Eventual o poza sau 2a la spatiu ar fi nemaipomenit

Fluierul piciorului este un dispozitiv de gasire a mobilei pe intuneric.

nickbrickData: Luni, 18-04-2016, 7:32 AM | Mesaj # 3
Nou inscris pe site

Buna dimineata, Multumesc mult pentru promptitudine. Am reusit sa fac cateva poze, sper ca se vor incarca de data aceasta. Astept raspunsul vostru cu nerabdare.

AdminPortalData: Duminică, 24-04-2016, 7:37 PM | Mesaj # 4
Expert mobilier

In primul rand din ce vad eu in poze ai racordurile la gaz exact pe peretele invers pe care vine bucataria? Dupa aceea nu iti recomand sa faci un singur corp de 1020 latime pentru plita si chiuveta, ci doua unul de 600 pentru plita si unul de 520 pentru chiuveta (asta daca chiuveta este mica-rotunda, daca nu ai nevoie de corp tot de 600). La masca de chiuveta legaturile trebuie puse pe cant , ca sa nu incurce la decupaj respectiv plasarea chiuvetei. Alta intrebare: De ce blat de 550 ? doar asa se incadreaza? Oricum blatul trebuie sa fie pe 600 adancime ca sa poti decupa plita si sa iti mai ramana 6 cm fata/spate din blat. Apoi vad ca evacuarea de la chiuveta este pe dreapta si corp chiuveta pe stanga, nu pot fi inversate?

AdminPortalData: Duminică, 24-04-2016, 7:42 PM | Mesaj # 5
Expert mobilier

Referitor la sertarele de la Hafele nu stiu ce sa iti zic ....noi folosim ceva asemanator de la Blum si Hettick , sertarul are 450 adancime si inr-adevar undeva la 7mm se scade pentru el.

AdminPortalData: Duminică, 24-04-2016, 7:44 PM | Mesaj # 6
Expert mobilier

Totusi sertarul nu trebuie sa fie ...normal cred . Daca am vreme o sa iti fac o poza cu frezarile pe care trebuie sa le aiba ,cum trebuie sa arate......e mai lunga povestea.

nickbrickData: Marţi, 26-04-2016, 7:50 AM | Mesaj # 7
Nou inscris pe site

Salutare si multumesc pentru raspuns. Racordul la gaz este pentru centrala termica (am renuntat la aragaz pe gaz in favoarea unei plite electrice cu 2 ochiuri 520 mm x 300 mm ce o vreau montata pe peretele opus racordului la gaz si invers (500 de la stanga la dreapta).
Chiuveta o sa fie mica cu diametru 450 mm - 500 mm.
O sa postez proiectul final astfel incat sa va puteti face o idee exacta despre ce doresc. Momentan m-am blocat la sertare si nu reusesc sa finalizez proiectul din aceste motiv asadar as avea nevoie de ajutorul dvs.

As merge pe varianta de sertare tip tandembox fiind mai usor de montat (cel putin asa cred) atata timp cat pretul lor nu o sa fie prea mare (sa nu depaseasca 150 ron/buc).

As fi fost tentat sa folosesc sertare Maximera de la ikea dar sunt conditionat de dimensiunile lor standard si nu se integreaza in corpurile mele cu dimensiuni atipice.

Imi puteti recomanda un sistem tip tandembox ce poate fi adaptat la nevoile mele. 

De exemplu: Sistemul sa vina cu lateralele si glisierele asfel incat eu sa le pot monta pe o placa de pal cu latime de 450 mm si adancime de 450 mm (sau 500 mm cu adancime de 500 mm). 
Eu am gasit ceva de genul acesta sub denumirea de Tandembox antaro/intivo dar nu stiu ce pal se foloseste pentru baza/spate/laterale/front si ce accesorii suplimentare trebuie achizitionate pe langa lateralele stanga dreapta (ex:cuplaj front, lonjeron, etc.)

De asemenea pentru un cos jolly, daca in descriere scrie ca este pentru corp de 150 mm cum se calculeaza spatiul interior din corp si cum se calculeaza dimensiunea frontului.

Multumesc mult pentru timpul acordat.

AdminPortalData: Miercuri, 27-04-2016, 6:18 AM | Mesaj # 8
Expert mobilier

Interiorul cosului jolly trebuie sa aibă 114 mm .114+18+18=150 mm.Usa pe lățime țrebuie sa fie de 142 + cant de 2mm adică 146 cota totala

AdminPortalData: Miercuri, 27-04-2016, 6:21 AM | Mesaj # 9
Expert mobilier

Referitor la sertare eu zic sa le faci normale si poti pune amortizor de la FGV

Forum » Mobilier-Discutii despre materiale, accesorii,feronerie,DIY,programe proiectare. » Fa-ti mobila singur - DIY. » Ajutor. Proiectare/executie mobilier bucatarie (Cateva sfaturi pentru proiectarea si executie mobilier)
Pagina 1 din 11
Căutare:

Forum oferit cu ajutorul